Thank you.

2015-2016 ANNUAL HONOR ROLL OF DONORS

Fiat Lux Legacy Society

† Deceased | ‡ Current Trustee | ◊ Life Trustee | § Former Trustee | ∆ Legacy Charter Member

Anonymous (12)
Herbert I. Abelson '47 Δ
Carolyn A. Allen Δ
Kristina Nilson Allen, M.A. '91 Δ
Barbara A. Andersen '46† and Roy S. Andersen '43†
Darlene Masefield Anderson '86
Richard L. Anderson '58 Δ
Carol A. Aronoff and Richard N. Aronoff '49 Δ
Lenore Elman Asher Δ
Malcolm E. Baird '48, M.A.Ed. '49
David M. Bass '63 Δ
Ronald N. Beck '76 Δ
David I. Begelfer '69
William S. Bennett, M.P.A. '97 Δ
Ellen S. Berelson and Lawrence M. Franks, M.A. '73
Alan R. Berkowitz '86
Jayne L. Bliss Δ
Morton Bloomberg '58
Jeanne Blum Kissane
Harry C. Briggs '53 §
Marilyn Nylin Brooks '53† and R. Emerson Brooks, Jr.
Jessie M. Buck and Mirrless R. Underwood '63
Marla Jakobowicz Byrnes '76 § and John F. Byrnes '76
Raymond J. Caefer '50
Stephen J. Canner, M.A. '61, Ph.D. '66 Δ
Irene S. Cannon-Geary '71 Δ
Michael F. Carter '71
Edythe Harvey Cederlund '57, M.A. '93
Harriette Levy Chandler, M.A. '63, Ph.D. '73 Δ, L.L.D. '16
Karyl Charna Lynn
Allen M. Christofferson, Jr. '61 Δ
Andrienne Goggin Clark '58
Ellen Polhemus Clarkson '58
Charlotte R. Cohen, M.A.Ed. '57
Janet Siegler Cohen '68 Δ
Robin E. Cohen '06, M.P.A. '07
Stephen K. Colburn '71 Δ
Janet S. Collier '61
James E. Collins and Margaret Foran-Collins Δ
Susan S. Comer
Herbert Cremer '61 Δ
Janice A. Culpepper '77 §
Ellie Raab Cyr '63 Δ
Elyse B. Darefsky '79 ‡
Sara A. Davis Factor Δ
Charles A. DeGrandpre '58 Δ
Steven DePaul '73 and Elisabeth R. Rendeiro '76 Δ
Virginia Deranian and H. Martin Deranian '47†
Helen P. Meade DiGregorio and Carl J. DiGregorio '59 Δ
Marcia C. Dodge '65 Δ
Thomas M. Dolan, Sr. '62, M.A.Ed. '63, P '87, P '79 and Joan E. Dolan '60, M.A.Ed. '74, P '87, P '79 Δ
Steve C. Dune '53, P '88 §, Past Chairman, Board of Trustees Δ
Stephen J. Dupskey, Jr. '58
Srinivas Emani, M.A. '90, M.A. '93, Ph.D. '01
Noel S. Engel '61 Δ
Barry D. Epstein '62, P '89
Eleanor S. Erickson '58 § and Richard A. Hansen '58
Brenda Fass-Holmes '86 and Barry Fass-Holmes '74, M.A. '77, Ph.D. '79
Laurence D. Fechter '67 and Thomas Stansbury Δ
Betty T. Feigenbaum and Seth D. Feigenbaum '78 Δ
William C. Feinstein '64, P '03 Δ
Bernard B. Fink '65, P '97
Susan Glatzer Fischer '60 and Martin A. Fischer '58 § Δ
Michael J. Fishbein, M.A. '77, Ph.D. '81
Margaret Foran-Collins and James E. Collins Δ
Arthur L. Fox '71
Hank F. Fradella '90 Δ
Lawrence M. Franks, M.A. '73 and Ellen S. Berelson
C. Robert Friedman '58
Carey A. Carneiro Friedman '76 Δ
Susan H. Levine Fuhrman and Robert A. Fuhrman '62
Robert Galton '50
Martin B. Garment '65 Δ
Peter E. Garrell '88
Cassandra L. Roth Gendron '11, M.B.A. '12
Allen M. Glick '63 § Δ
Sarah H. Mazur Goldstein '83 Δ
Shawn M. Goodspeed '06, M.B.A. '13
Nancy H. Goody '78
Audrey S. Gould and Kenneth Gould
Jackie R. Grano '72 Δ
Ellen C. Silverman Greene '82
Victoria Andresen Grey '81 §
Madeleine Grinkis, P '85
David H. Groll '62 Δ
Lee Gurel '48
Michael W. Guskey '72
Don P. Haefner '51
Philip T. Halapin '72
Donna Logue Hamblin '57 Δ
Richard A. Hansen '58 and Eleanor S. Erickson '58 §
Shirley Hanson LaBrecque '69 and Rodney J. LaBrecque '69, M.A. '72
James H. Harrington § Δ
Lawrence S. Hershoff '71 § and Eleanor Mulford Δ
Leonard Hershoff, P '73, P '71†
Thomas H. Hillery, Jr. '85 Δ
Herbert H. Hoffner '55, P '09 § Δ
Curtis D. Holder '88, Ph.D. '00
Georgia Howe '58 Δ
Richard E. Hunter '41 Δ
Robert J. Hurst '66, L.H.D. '06 § Δ
Deborah M. Hyde '71
Marsha A. Irwin '65
Hampton S. Islan '73
Judy S. Itzkowitz '79
Rachel Larkin Jackson '93 and Jonah D. Jackson
Charles H. Jacobs '52
Jennifer Traiger Jacobs-Deutsch '91
Frances Freedman Jacobson, M.A.Ed. '66 and M. Howard Jacobson Δ
Lester B. Jacobson '63, P '16 Δ
Harold C. Jigarjian '52, M.A. '55
Nancy A. Johnson '55, M.A.Ed. '57 Δ
Eunice L. Jones '84, M.B.A. '92
Jonathan W. Kappel '81 Δ
Ruth M. Katz '59 Δ
Stephen V. Kern '78
Robert H. King '69
Allen M. Kirshenbaum '61
Sarah and Lawrence A. Klein '91
Andrea B. and Peter D. Klein '64 §, Past Chairman, Board of Trustees
Paula M. Kleine and Herman Kleine, M.A. '42, Ph.D. '51 Δ
Carola Koitz and Stephen W. Provencher '64
Peter C. Kole
Carol A. Konvalinka-Connolly '01
Mary Ellen Krober '69
Rodney J. LaBrecque '69, M.A. '72 and Shirley Hanson LaBrecque '69
Lawrence L. Landry '71, M.B.A. '75 ‡, Past Chairman, Board of Trustees
Cathy Cohen Lasry '83 § and Marc Lasry '81 §
Michael D. Leavitt §
Robert L. LeClaire '51
Andrew T. Lehman '75
Mary D. Lekas '49, D.Sc. '97 Δ
Thomas J. Leonard '62 Δ
John R. Lilley II '50
David W. Lind '64 Δ
Anne B. Littlefield Δ
Ross Ljungquist '64
Lillian A. Luksis '44 Δ
Marilyn W. Malkasian Δ
Thomas J. McCarthy, Jr., M.A.Ed. '64 Δ
Elizabeth C. McCourt and James Carson McCourt†
Wallace E. McIntyre, M.A. '47, Ph.D. '51 Δ
Peter McMillan III '79 and Theresa M. Strempek '79 ‡ Δ
Philip G. Meissner '52, M.A. '54 Δ
Toni K. Meltzer and Glenn A. Meltzer '62
Mary H. Sutton Melville, M.A. '85 § and Donald R. Melville
Nathan B. Mesnikoff '92
Goldie Corash Michelson, M.A. '36† Δ
Jane S. Miner '76 Δ
Brian J. Monahan '75 and Lydia M. Pastuszek '75 § Δ
Paul E. Mondestin '98
John H. Morrill '82
Brenda J. Ellis Morris '67 Δ
Wallace H. Myers '51 Δ
Marvin M. Neiditz '52
Scott T. Newman '89
Margot B. Nones, M.B.A. '83
Luciana Simor Noymer, Ph.D. '66 and Fritz S. Noymer
Sonoko Ohwaki, Ph.D. '59
Leslie Parish and Glenn G. Parish '71
Lydia M. Pastuszek '75 § and Brian J. Monahan '75 Δ
Arthur H. Patterson '68 and Nancy R. Chiswick
Jane E. Black Perkins '69 Δ
R. Norman Peters '62 § Δ
Jackalyne Pfannenstiel '69 §
Keith J. Phillips '72 Δ
Alice Martin Pierce '55 Δ
Paulette S. Politsch-Greenberger
Francoise Gray Price '82 and L. Scott Price '80
Stephen W. Provencher '64 and Carola Koitz
Donna A. Chauvin Quallen '80
Frederick E. Regan Δ
Arthur J. Remillard, Jr. '56, L.H.D. '08
Elisabeth R. Rendeiro '76 and Steven DePaul '73 Δ
Jerald A. Rice '58, M.A.Ed. '60
Mary Richardson
Norman J. Richardson '52 Δ
Suzanne Richardson and Bruce C. Stein '80
Lorraine Arsenault Rogstad '62 and Barry K. Rogstad '62, M.A. '63 §, Past Chairman, Board of Trustees Δ
Melvin M. Rosenblatt '53 §, Past Chairman, Board of Trustees Δ
Hervey S. Ross '50, L.H.D. '07
Fay Blakeslee Rossley '62 and Paul R. Rossley '60
David M. Roth '84, P '15, P '11
Zachary D. Roth '16
Barbara Miller Rowell, M.A.Ed. '64 and Waldo A. Rowell†
Phyllis A. Russell, M.H.A. '84
Charlotte B. Sagansky Δ
Russell G. Sandberg '42 Δ
Alan J. Savada '78 Δ
Linda R. Savitsky '70 ‡ Δ
Eileen Carroll Schofield '60 Δ
Celia L. Schulhoff '54
Mimi Sexton, M.A. '74, Ph.D. '78
Ronald M. Shaich '76, L.H.D. '14 §, Past Chairman, Board of Trustees Δ
Irwin A. Shapiro, M.A. '72, Ph.D. '75
Kristin L. Gill Sheehan '68
Stephen R. Shirley '69 Δ
Christopher E. Sickels '87
Alan C. Simpson, Ph.D. '81 Δ
Betty J. Singer '71 Δ
Betty Youngren Slechta '51 and Robert F. Slechta '49, M.A. '51†
Charlotte E. Slopak-Goller '69
Harriet C. Smith and Roscoe S. Smith, M.A. ' 42, Ph.D. '43†
Jeffrey A. Smith '66 Δ
Lynnette Sodha Δ
Michael F. Spaeth '68
Paul D. Spofford '68 Δ
Bruce C. Stein '80 and Suzanne Richardson
Irene D. Stein '65
Stephen Steinbrecher '55, P '81, P '80, GP '10 §
David M. Steinbrink '81
Ronald J. Sterling '68
Rona Modell Stern '72 and Bradford M. Stern '74, M.A. '78
Eleanor Stoddard and James Stoddard Δ
Joanne Stone Wyman '71, M.A. '72
David H. Strassler, M.B.A. '11 ‡, Past Chairman, Board of Trustees Δ
Theresa M. Strempek '79 ‡ and Peter McMillan III '79 Δ
Eliot G. Striar '62
Virginia Hamel Stringer '46 and Carl J. Stringer Jr. '43† Δ
Clementine P. Razzo Sweeney, M.A. '49 Δ
Gail P. Swenson, M.A. '73 Δ
Frank H. Tetreault, Jr. '68 Δ
Nolan M. Thompson '76 Δ
Sumner B. Tilton, Jr., LL.D '13 ◊, Past Chairman, Board of Trustees Δ
William E. Topkin '60, M.A.Ed. '63, Ed.D. '67 § Δ
Margaret W. Traina Δ
Marguerite Skinner Tull '50
Malinda F. Turnbull and Elliot D. Turnbull '53
Mirrless R. Underwood '63 and Jessie M. Buck
Virginia Mason Vaughan and Alden T. Vaughan
Martin B. Vinokur Δ
Dennis G. Wadsworth '84
Peter B. Wayne '76
Gershon M. Weisenberg '57
Alan R. '67 and Leslie Weiskopf
Golda Feingold Weiss '46
James T. Whitin '71
Mark P. Widoff '63
Viola M. Willard Δ
Yaqui Yamdrock '55
Joel M. Yesley '67
Donna L. Zerwitz '71 §
Soterios Zoulas

 

Top of Page »

† Deceased | ‡ Current Trustee | ◊ Life Trustee | § Former Trustee | ∆ Legacy Charter Member

Clark University Logo

Clark University | 950 Main Street | Worcester | MA 01610 | USA
alumni@clarku.edu | (800) 793-6246